Światowy rynek akcji dzieli się na rynki rozwinięte i wschodzące. Liczba jednych i drugich jest podobna, lecz wartość spółek z rynków wschodzących jest zdecydowanie mniejsza. Niemniej jednak ETF-y na rynki krajów rozwijających się należą do bardzo popularnych.
⚠️ UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Atlas ETF nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.
Rynki wschodzące vs rynki rozwinięte
Historia rynków wschodzących jest krótsza niż rynków rozwiniętych. MSCI utworzyło indeks “Emerging Markets” w 1987 roku. Od tego czasu ich udział w globalnym rynku akcji systematycznie rośnie. Obecnie, licząc według kapitalizacji rynkowej, stanowią kilkanaście procent.
Indeksy na rynki wschodzące
Do najbardziej popularnych indeksów na akcje rynków wschodzących należą dostarczane przez FTSE i MSCI:
- MSCI Emerging Markets
- MSCI Emerging Markets Investable Market (IMI)
- FTSE Emerging
FTSE Emerging Markets i MSCI Emerging Markets obejmują spółki duże i średnie. Jest też Emerging Markets IMI, który zawiera także spółki małe. Najwięcej ETF-ów podąża za indeksem MSCI Emerging Markets.
ETF-y na rynki wschodzące
Większość ETF-ów na rynki wschodzące ma duże aktywa (>500 mln EUR). Najwięcej funduszy podąża za MSCI Emerging Markets. Ale tym, który zebrał najwięcej środków inwestorów, jest iShares Core MSCI Emerging Markets IMI, inwestujący także w małe spółki. Jest to zresztą jedyny ETF odwzorowujący ten indeks. Konkurencji nie ma też Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF Acc.
Wybór funduszy jest szeroki zarówno w obrębie jednostek typu Accumulating jak i Distributing. Zdarzają się ETF-y, które stosują pełną replikację fizyczną, jednak większość sięga po replikację niepełną (sampling) lub syntetyczną (unfunded SWAP).
Większość ma wysoką płynność. Potwierdza to wskaźnik XLM (Xetra Liquidity Measure) — wskaźnik płynności publikowany przez Deutsche Boerse. Może się zdarzyć, że instrumenty o najmniejszych aktywach mogą się charakteryzować nieco większymi spreadami (różnicami między ofertami kupna i sprzedaży).
Aby dowiedzieć się o metodach replikacji, polityce dystrybucji dywidend i innych elementach charakterystyki ETF-ów, warto sięgnąć po wpis 12 cech funduszy ETF.
ETF-y Accumulating – tu największe aktywa zebrał iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc) – to absolutny “bestseller”. Wśród ETF-ów na “siostrzany” indeks MSCI Emerging Markets największymi aktywami może pochwalić się Xtrackers MSCI Emerging Markets UCITS ETF 1C. Jednak, przy tych samych kosztach zarządzania (TER), wyższą stopę zwrotu za 2022 miał iShares MSCI EM UCITS ETF (Acc). To oznacza, że w tej grupie miał najkorzystniejszą różnicę odwzorowania (Tracking Difference).
ETF-y Distributing – największymi aktywami może pochwalić się iShares MSCI EM UCITS ETF (Dist). Miał on najwyższą stopę zwrotu spośród ETF-ów na MSCI Emerging Markets, co oznacza że w tej grupie miał najkorzystniejszą różnicę odwzorowania (mimo, że jego wskaźnik TER nie jest najwyższy).
TOP ETF – ranking ETF na akcje rynków wschodzących
Poniżej ETF-ów, które zasługują na szczególna uwagę.
- FTSE Emerging
- Accumulating: Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF (Acc) – jedyny ETF na FTSE Emerging
- Distributing: Vanguard FTSE Emerging Markets UCITS ETF (Dist) – jedyny ETF na FTSE Emerging
- MSCI Emerging Markets
- Accumulating – iShares MSCI EM UCITS ETF (Acc) – niskie koszty i różnica odwzorowania
- Distributing – iShares MSCI EM UCITS ETF (Dist) – niskie koszty i różnica odwzorowania
- MSCI Emerging Markets IMI
- Accumulating – iShares Core MSCI Emerging Markets IMI (Acc) – tani, płynny, powszechnie dostepny, jedyny ETF na ten indeks
- Distributing – iShares Core MSCI Emerging Markets IMI (Dist) – tani, płynny, powszechnie dostepny, jedyny ETF na ten indeks
Wyróżnienie TOP ETF uzyskuje iShares Core MSCI Emerging Markets IMI (Acc) ze względu na:
- Jednostki Accumulating
- Niskie koszty
- Wysoka płynność
- Powszechna dostępność
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl