All-weather to portfel, którego autorem jest słynny amerykański inwestor i miliarder Ray Dalio. Zawiera on kilka klas aktywów, które mają się wzajemnie zabezpieczać – gdy jedne spadają, inne rosną. W założeniu ma być odporny na wszelkie okoliczności rynkowe. Stąd jego nazwa – portfel na każdą pogodę.
⚠️ UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Atlas ETF nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.
Aktywa na każdą pogodę
Portfel na każdą pogodę składa się z 3 klas aktywów: akcji, obligacji i surowców. Jednak ekspozycja na każdą klasę aktywów jest uzyskiwana przez kilka składników, których jest łącznie osiem.
Część akcyjna jest zbudowana z amerykańskich dużych spółek (18%) z dodatkiem małych(3%), akcji innych rynków rozwiniętych (6%) a także rynków wschodzących (3%)
Część obligacyjną tworzą amerykańskie obligacje rządowe USA 10-letnie i 30-letnie (razem 55%).
Część surowcowa jest reprezentowana przez złoto i zdywersyfikowany koszyk surowców w równych proporcjach (po 7,5%, czyli łącznie 15%).
Proporcje aktywów na każdą pogodę
Łączny udział poszczególnych klas aktywów w portfelu All-Weather jest następujący:
- Akcje – 30%
- Obligacje – 55%
- Surowce – 15%
Proporcje składników nie są przypadkowe. Podstawą ich ustalenia była koncepcja parytetu ryzyka. Zakłada ona, że ilość ryzyka, którą generują aktywa, powinna być równa. Dlatego udział aktywów bardziej zmiennych powinien być odpowiednio mały, a aktywów mało zmiennych – odpowiednio duży.
Czy warto mieć surowce w portfelu?
Na rynku istnieje konsensus, że podstawą portfela są akcje i obligacje. Taki portfel można uzyskać za pomocą jednego ETF-u typu multi-asset lub dwóch osobnych funduszy na akcje i obligacje (jak w portfelu Couch Potato).
Dodanie do portfela kolejnego aktywa – surowców – rodzi pewne komplikacje i koszty. Są co prawda ETF-y typu multi-asset, które zawierają także surowce, ale ich struktura jest inna. Z kolei zarządzanie portfelem 3 aktywów wymaga samodzielnego wykonywania rebalancingu. To może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy składników jest aż 8. Przy małym portfelu prowizje mogą zniweczyć sens jego wykonywania. Taki portfel można oddać w zarządzanie robo-doradcy, ale to również generuje dodatkowe koszty zarządzania. Inwestując przez rachunek „zwykły”, efektywność dodatkowo obniżają podatki.
To wszystko rodzi pytanie, czy warto dodać surowce do portfela i aż tak go rozdrabniać? Czy dzięki surowcom stopy zwrotu są większe lub ryzyko mniejsze? W odpowiedzi na nie mogą pomóc wyniki historyczne.
Wyniki historyczne
Poniżej wyniki portfela All-Weather na tle portfela akcji globalnych oraz klasycznego “60/40” w okresie 1972-2022. Portfel All-Weather osiągnął następujące wyniki:
- stopa zwrotu (CAGR) – 8,87%, czyli nieco mniej niż oba pozostałe portfele
- maksymalne obsunięcie kapitału – 24,19%, czyli dużo mniej niż oba pozostałe portfele
- odchylenie standardowe – 9,39%, czyli mniej niż oba pozostałe portfele
Portfel All-Weather zarobił, niestety, nieco mniej niż dwa pozostałe (60/40 i Couch Potato), ale stopa zwrotu pozostaje wysoka. To, co jednak jest kluczowe, została ona “okupiona” dużo mniejszym ryzykiem. Maksymalne obsunięcie kapitału wyniosło 24,19%, czyli dużo mniej niż w pozostałych przypadkach. Jest to świetny wynik. To co może zastanawiać, to jak dużą rolę odegrały tu surowce. Niższe ryzyko portfel częściowo zawdzięcza obligacjom, których jest tu więcej niż w portfelu 60/40. W tym sporo obligacji 30-letnich, podczas gdy w 60/40 są 10-latki. Pytanie, czy przyszłe lata będą dla obligacji równie udane. Nie ma gwarancji, że przeszłe wyniki się powtórzą – inwestowanie to zawsze podejmowanie decyzji w niepewnym środowisku. 🙂
Symulacje, dla uproszczenia, zostały wykonane z pominięciem podatków oraz na dużym kapitale, aby prowizje nie zniekształciły tego, co najważniejsze. Jednak, decydując się na taki portfel warto wziąć pod uwagę również podatki, koszty transakcyjne czy metodę rebalancingu. Przy małym kapitale mogłyby one zniweczyć sens rebalancingu.
Przy małym kapitale warto rozważyć uproszczenie takiego portfela. Zamiast rozpraszać go na 8 ETF-ów, można ograniczyć się do 3. Po jednym na każdą klasę aktywów, np.:
- ETF na akcje globalne
- ETF na obligacje
- ETF na surowce (lub samo złoto)
⚠️ UWAGA! Aby dowiedzieć się o tym, czym się kierować przy wyborze domu maklerskiego do inwestowania w ETF, warto sięgnąć po artykuł Jak wybrać dom maklerski do inwestowania w ETF?
Rankingi ETF
Aby wybrać ETF-y do tego portfela, pomocne mogą być poniższe rankingi:
- Ranking ETF na akcje globalne
- Ranking ETF na akcje USA
- Ranking ETF na rynki wschodzące
- Ranking ETF na złoto
- Ranking ETF na obligacje zdywersyfikowane
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl