Portfel ETF

Jak uzyskać globalną dywersyfikację przy pomocy jednego ETF’a?

Na całym świecie notowanych jest ok. 10 000 ETF-ów (dane na rok 2023). W USA i Europie dostępnych jest po ok. 3 000. Wybór u pojedynczego brokera, może być ograniczony do kilkuset. Jednak to jest nadal liczba, która może przyprawiać o ból głowy. Zbyt duży wybór często prowadzi do paraliżu decyzyjnego.

Tymczasem, aby stworzyć zdywersyfikowany portfel, wystarczy nawet jeden ETF — na cały świat. W tym artykule analizowane są wyłącznie ETF-y zarejestrowane w Europie (UCITS).

⚠️ UWAGA! ETF-y to świetne narzędzia do inwestowania. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. To oznacza, że można stracić część, a nawet całość zainwestowanego kapitału. Mark Twain mawiał, że historia się nie powtarza, ale się rymuje. Należy jednak pamiętać, że przeszłe wyniki nie są gwarancją na przyszłość. Atlas ETF nie ponosi odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne.

Indeksy globalne

Indeks globalny to hipotetyczny portfel składający się z kilku tysięcy spółek z całego świata. Udziały spółek w indeksach najczęściej zależą od ich kapitalizacji, czyli wartości rynkowej. Duże spółki mają większą wagę, a małe mniejszą.

Indeks najczęściej tworzą podmioty duże (>10 mld USD) i średnie (2-10 mld USD), ale czasem też małe (<2 mld USD). Są to spółki zaliczane do rynków rozwiniętych i wschodzących. Udział rynków wschodzących systematycznie rośnie, wraz ze wzrostem wartości rynkowej spółek z tej części świata. Aktualnie wynosi około 13% procent (dane na rok 2020).

Największy udział w indeksach globalnych mają spółki z USA – ok. 60%. Inne ważne rynki to Japonia, Wielka Brytania, Chiny czy Francja — spółki z tych krajów ważą po kilka procent. Taka struktura geograficzna ma bezpośredni wpływ na strukturę walutową. ETF-y na indeksy globalne najwięcej środków inwestują w USD.

Do największych pozycji w indeksie należą takie firmy jak Apple, Microsoft czy Amazon.

MSCI vs FTSE

Najbardziej znani dostawcy indeksów to firmy MSCI i FTSE

Indeksy dostarczane przez MSCI i FTSE są do siebie bardzo podobne. To, co je różni, to m.in.:

  • liczba spółek w indeksie
  • kryteria kwalifikacji krajów do rynków wschodzących lub rozwiniętych
  • liczba ETF-ów, które ich indeksy odwzorowują

Do najszerzej zdywersyfikowanych indeksów globalnych, wykorzystywanych przez ETF-y, należą:

  • MSCI All Country World Indeks (MSCI ACWI)
  • MSCI All Country World Indeks IMI (MSCI ACWI IMI)
  • FTSE All-World

Najwięcej spółek w portfelu zawiera MSCI ACWI IMI. To dlatego, że poza dużymi i średnimi skupia on także małe. Jednak na ten indeks powstało najmniej ETF-ów – tylko 1.

ETF-y na indeksy globalne

Za indeksami na akcje globalne podążają poniższe ETF-y:

ETF-y na indeksy globalne mają ze sobą wiele wspólnego. Łączy je np. wysoka płynność oraz niestosowanie hedgingu walutowego. Jest też jednak szereg elementów, które je różnią:

  • Koszty zarządzania – od 0,15% do 0,45%
  • Wielkość aktywów – od kilku mln EUR do kilku mld EUR
  • Polityka dystrybucji dywidendy – Accumulating lub Distributing
  • Liczba spółek w portfelu – od ok. 1600 do ok. 3700
  • Metoda replikacji – fizyczna (sampling) lub syntetyczna (SWAP)

Ranking ETF na globalne akcje

Aby wybrać najlepszy ETF na globalne akcje, warto sięgnąć po wpis Ranking ETF na akcje globalne.

Stopy zwrotu i ryzyko

Portfel globalne akcje w długim terminie uzyskiwał bardzo wysokie stopy zwrotu. W okresie 1972-2022 średniorocznie (CAGR) zarobił prawie 10% nominalnie oraz ponad 5% realnie (z uwzględnieniem inflacji). Jednak akcje cechuje wysoka zmienność. Obsunięcia kapitału mogą sięgać kilkudziesięciu procent. We wspomnianym okresie wartość portfela spadała nawet o 55%.

⚠️ UWAGA! Chcąc posiadać jeden ETF w portfelu, lecz z mniejszym ryzykiem, można sięgnąć po ETF typu multiasset. To takie, które inwestują jednocześnie w różne klasy aktywów. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko portfela (co, niestety, najczęściej oznacza też niższe stopy zwrotu).

Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl

Spis treści