Ile warto mieć rachunków maklerskich i który wybrać? Zgodnie z artykułem “Jak wybrać dom maklerski do inwestowania w ETF” w pierwszej kolejności warto rozważyć rachunki IKE i IKZE, w drugiej – rachunek “zwykły” u brokera zagranicznego oferującego ETF-y europejskie (ewentualnie u brokera polskiego), a w trzeciej – rachunek “zwykły” u brokera oferującego ETF-y amerykańskie.
XTB to jeden z czołowych polskich domów maklerskich, który daje możliwość inwestowania m.in. w ETF-y na rynkach zagranicznych przez rachunek “zwykły”, czyli standardowo opodatkowany. W tym przewodniku dowiecie się jak krok po kroku założyć rachunek maklerski u tego brokera.
Link rejestracyjny
Aby rozpocząć wypełnianie formularza, kliknij w poniższy link afiliacyjny. Otwierając rachunek przez ten link atlasETF otrzyma wynagrodzenie od XTB, lecz Wy nie ponosicie z tego tytułu żadnych kosztów. Dzięki temu atlasETF może się rozwijać, za co z góry serdecznie dziękujemy! 🙏🏻
Otwarcie rachunku w XTB – rejestracja
Po kliknięciu w link rejestracyjny wyświetli się strona XTB. Aby rozpocząć otwieranie rachunku należy kliknąć przycisk “Otwórz konto” (w prawym górnym rogu).
Formularz rejestracyjny
W pierwszym kroku procesu otwierania rachunku podajemy swój adres email. Poniżej są do zaznaczenia 2 oświadczenia:
- “Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji…” – dotyczy zgody na marketing i jest nieobowiązkowe
- “Oświadczam, iż zostałem poinformowany” – aby móc kontynuować, zaznaczenie jest obowiązkowe.
Określamy hasło, które będziemy stosować do logowania się na swoje konto na platformie XTB. Musi ono składać się z odpowiedniej ilości znaków, zgodnie z przedstawionymi kryteriami.
Dane osobowe
Podajemy swoje dane osobowe: imiona, nazwisko, numer telefonu, datę i miejsce urodzenia, a także obywatelstwo.
Poza obywatelstwem podajemy PESEL oraz składamy oświadczenie o statusie FATCA dotyczące rezydencji podatkowej. Jest też standardowe oświadczenie, w który należy potwierdzić, że “jesteśmy właścicielem środków przeznaczonych na inwestowanie…“.
Adres zamieszkania
Określamy kraj zamieszkania i podajemy kod pocztowy.
Po wpisaniu kodu pocztowego system wyświetli nazwy ulic, które mu odpowiadają. Należy wybrać właściwą nazwę oraz wypełnić pozostałe pola związane z zamieszkaniem (numer domu, miasto itp.). Należy określić także urząd skarbowy, w którym się rozliczamy.
Waluta rachunku
Należy określić walutę rachunku, który chcemy otworzyć. Dostępne są 3 opcje: PLN, EUR, USD.
W XTB można mieć kilka rachunków walutowych. Co ważne, może je zasilać bezpośrednio przelewami w danej walucie, bez konieczności przewalutowania (w momencie tworzenia tego przewodnika przewalutowanie w XTB jest kosztowne – 0,5% za każdą wymianę walut). Jeżeli zdecydujemy się, przykładowo, na rachunek w PLN, po zakończeniu procesu otwarcia będzie można otworzyć kolejne rachunki walutowe.
Określamy też preferowany język – domyślnie polski.
Ankieta MIFID
Należy wypełnić standardową ankietę MIFID. Są to standardowe pytania dotyczące naszego wykształcenia, statusu zawodowe i wiedzy o inwestowaniu. Zachęcamy do wypełniania zgodnie z prawdą. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli w wyniku ankiety okaże się, że wiedza i doświadczenie są zbyt małe i usługa rachunku maklerskiego jest “nieodpowiednia”, broker może odmówić otwarcia rachunku.
Ciąg dalszy ankiety MIFID – podajemy posiadane certyfikaty/licencje, o ile takie posiadamy, a także określamy cele inwestycyjne.
Akcje i ETF – określamy swoje doświadczenie. Poza liczbą lat inwestowania trzeba będzie podać, jak często i jak dużo inwestowaliśmy.
Odpowiadamy na kolejne pytania, których celem jest sprawdzenie naszej wiedzy o inwestowaniu.
Kolejna seria pytań, ale tym razem dotyczą one CFD (kontraktów na różnice kursowe). Aby przejść dalej, należy udzielić odpowiedzi, nawet jeżeli nie jest to instrument, z którego zamierzamy korzystać (choć XTB prawdopodobnie liczy na to, że część inwestorów po nie sięgnie, bo jest to dla nich istotne źródło przychodów).
Mierzymy się z kolejnymi pytania sprawdzającymi naszą wiedzę o inwestowaniu.
Padają też pytania o wielkość kwot, które planujemy inwestować oraz czy akceptujemy, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem straty.
Umowy i oświadczenia
Czas na podpisanie umowy. Zgadzamy się na formę elektroniczną, potwierdzamy zapoznanie się z treścią umowy i innymi dokumentami.
Oświadczamy, że “nie jestem obecnie i w ciągu oststniego roku nie byłem Osobą Zajmującą Eksponowane Stanowisko Polityczne…“. No chyba, że nie byłoby to zgodne z prawdą. Jednak w takim wypadku może się okazać, że otwarcie rachunku będzie niemożliwe.
Składamy deklarację, co do formy otrzymywania niektórych informacji. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów należy wybrać formę elektroniczną.
Otrzymujemy potwierdzenie, że rejestracja została zakończona, a konto utworzone. Klikamy “Przejdź na swoje konto“.
Platforma xStation
W nowej karcie przeglądarki powinna się otworzyć platforma XTB. W prawy górnym rogu wyświetla się numer rachunku.
Weryfikacja dokumentów
Kilku sekund po otwarciu platformy XTB wyświetli się okienko “Zweryfikuj swoje dokumenty“. Klikamy “Zweryfikuj dokumenty“.
Istnieją 2 możliwość potwierdzenia dokumentów: nowoczesna – wideo weryfikacja lub tradycyjna – wgranie skanów dokumentów. W ramach “video weryfikacji” naszym telefonem będziemy skanować nasz dokument tożsamości oraz nagrywać krótki filmik. Wideo weryfikacja przebiega bardzo sprawnie.
Jeżeli wybieramy “wideo weryfikację”, należy przygotować swój dokument tożsamości. Po określeniu w punkcie 3 systemu operacyjnego swojego telefonu (Android/iOS), wyświetli się przycisk “Rozpocznij weryfikację“. Trzeba w niego kliknąć.
Jesteśmy informowani, że w ramach weryfikacji będzie robione zdjęcie naszego dokumentu tożsamości oraz naszej twarzy. Klikamy “Wybierz dokument“.
Podajemy kraj wydania dokumentu tożsamości.
Wybieramy typ dokumentu – paszport lub dowód osobisty.
Za chwilę wykonamy zdjęcie dokumentu tożsamości telefonem. Klikamy “Kontynuuj na telefonie“.
Pojawia się instrukcja, zgodnie z którą należy wygenerować bezpieczny link na swój telefon i go otworzyć na telefonie. Klikamy “Wygeneruj bezpieczny link“.
Telefonem skanujemy kod QR, który wyświetla się na ekranie komputera. Dzięki temu pobrany zostanie bezpieczny link.
Po zeskanowaniu kodu QR otrzymujemy informację, że udało się połączyć z telefonem komórkowym. Pozostawimy okno komputera otwarte i kontynuujemy proces na swoim telefonie.
Weryfikacja tożsamości telefonem
Na środku ekranu wyświetla się reklama, którą trzeba zignorować. U góry ekranu wyświetla się link. W tym przykładzie: https://id.onfido.com/FJJZ35WE. Klikamy w niego.
Wyświetla nam się komunikat “Sesja mobilna połączona z komputerem“. Klikamy “Kontynuuj“.
Czas na zrobienie zdjęcia dokumentu tożsamości – z obu stron. W pierwszej kolejności przód. Klikamy “Zrób zdjęcie“.
Czas na drugie zdjęcie dokumentu tożsamości – tym razem tył. Klikamy “Zrób zdjęcie“.
Czas na nagranie wideo naszej twarzy. Będziemy nagrywać swoją twarz i wypowiadać na głos wyświetlane nam cyfry, zgodnie z instrukcją.
Aby wykonać nagranie, należy zezwolić na dostęp do kamery i mikrofonu. Klikamy “włącz oba”.
Trzymamy twarz w obrębie owalu. Zezwalamy na dostęp do mikrofonu.
Zezwalamy na dostęp do aparatu.
Jeżeli twarz była umieszczona w owalu, zdjęcie zostało wykonane. Powinno wyświetlić się potwierdzenie “Przesyłanie plików zakończone sukcesem“. Aby kontynuować z dalszą częścią procesu, wracamy do komputera.
Kontynuacja weryfikacji na komputerze
Wyświetlają się elementy, który zostały przesłane do komputera za pośrednictwem telefonu (dokument tożsamości i wideo). Klikamy “Prześlij weryfikację“.
Pojawia się potwierdzenie, że dostarczyliśmy wszystko, co potrzebne aby rozpocząć weryfikację tożsamości. Zamykamy okienko z potwierdzeniem.
Wyświetla się informacja, że trwa weryfikacja dokumentów. Powinno to potrwać kilka/kilkanaście minut (odbywa się to automatycznie, więc czas weryfikacji będzie tak krótki nawet, jeżeli weryfikacja odbywa się poza godzinami pracy domu maklerskiego).
Po pozytywnej weryfikacji wyświetli się potwierdzenie weryfikacji. Klikamy ‘Idź do xStation“.
Zasilenie konta
Rachunek jest otwarty, więc czas na wpłacenie pieniędzy. Klikamy w ikonę w prawym górnym rogu (trzy poziome linie), która jest położona obok numeru konta.
Wyświetli się zakładka “Moje konto“. Klikamy przycisk “Pokój inwestora“.
Wybieramy typ i formę wpłaty. Jeżeli wybierzemy “przelew bankowy“, poniżej wyświetlą się dane do przelewu.
Dodawanie nowego konta
Jeżeli chcemy otworzyć dodatkowe konta, będąc w “Pokoju inwestora”, klikamy w menu z lewej strony “Moje konta“. Aby utworzyć nowe konto, klikamy z w link z prawej strony “Dodaj konto“.
Wyświetli się okno, w którym wybieramy walutę nowego konta, np. EUR. Klikamy “Potwierdź“. Nowe konto otworzy się natychmiast.
Po utworzeniu nowego konta będzie ono od razu widoczne w zakładce “Moje konta“. Każde konto ma inny numer. Aby uniknąć przewalutowania w XTB, wpłat w walucie trzeba dokonywać na odpowiednie numery rachunków.
Życzymy udanych inwestycji!
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl