DM BOŚ to jeden z czołowych polskich domów maklerskich oferujących rachunki IKE i IKZE, jak wynika z naszego rankingu.
Jeżeli nie macie jeszcze rachunku w DM BOŚ możecie go otworzyć korzystając z przewodnika „Jak otworzyć rachunek w DM BOŚ”. Przy okazji zachęcamy do skorzystania z naszego linku afiliacyjnego. Wy nie ponosicie z tego tytułu żadnych kosztów, a dzięki temu Atlas ETF może się rozwijać, za co z góry serdecznie dziękujemy! 🙏🏻
Otwarcie rachunku w DM BOŚ – rejestracja
Jeżeli posiadacie już rachunek w DM BOŚ i chcecie się oswoić z jego obsługą, ten przewodnik jest dla Was. Dowiecie się z niego, jak poruszać się po serwisie transakcyjnym DM BOŚ i składać zlecenia. Poniżej spis treści, który pokazuje szczegóły przewodnika oraz pomoże w nawigacji po wpisie.
Logowanie do rachunku
Aby zalogować się na rachunek maklerski w DM BOŚ, należy wejść na stronę bossa.pl oraz kliknąć link Logowanie –> Serwis transakcyjny (prawy górny róg).
Podajemy dane logowania: identyfikator i hasło. Potwierdzamy przyciskiem Zaloguj się.
Zakładka “Portfel”
Po zalogowaniu otworzy nam się widok główny. W górnym menu są zakładki Portfel, Zlecenia, Notowania, Dyspozycje, Obsługa konta, Serwis Info. Najczęściej korzystać będziemy z zakładek Portfel i Zlecenia, a czasem Dyspozycje.
Jak sprawdzić stan rachunku?
Widok główny otwiera się domyślnie na zakładce Portfel. Z lewej strony są pod-zakładki Portfela, a z prawej wyświetla się ich zawartość. Domyślnie wyświetla się Wyciąg, gdzie można znaleźć stan naszych finansów – gotówkę i papiery wartościowe.
Jak sprawdzić rentowność aktualnych inwestycji?
Portfel –> Rentowność. Tu znajduje się informacja o naszych aktualnych inwestycjach w podziale na giełdy. Wyświetlają się nazwy instrumentów, ilość, średnia cena kupna, ostatnia cena rynkowa, wartość oraz aktualny wynik inwestycji (zysk lub strata).
Portfel –> Statystyka. Tu znajdziemy informacje o naszych inwestycjach na tle głównych polskich indeksów giełdowych. Jednak uwzględnione są tu tylko polskie instrumenty. Jeżeli takich nie posiadamy, będą się wyświetlać tylko dane dla indeksów.
Jak sprawdzić historię inwestycji?
Portfel –> Historia zleceń. Tu możemy sprawdzić historyczne zlecenia. Należy ustawić różne filtry wyszukiwania, przede wszystkim daty. Po wybraniu filtrów, klikamy Wykonaj. Poniżej wyświetlą się historyczne zlecenia według wybranych filtrów – zarówno zrealizowane jak i nie zrealizowane.
Portfel –> Historia papierów. Znajdziemy tu transakcje zrealizowane na podstawie złożonych przez nas zleceń. Tu również ustawiamy filtry wyszukiwania i potwierdzamy przyciskiem Wykonaj. Poznamy szczegóły zawarcia transakcji, w tym ilość, strona (kupno lub sprzedaż), cena, wartość, prowizja i waluta.
Jak sprawdzić historię finansową?
Portfel –> Historia finansowa. W tej zakładce możemy sprawdzić operacje finansowe, np. wpłaty do DM BOŚ. Może to być przydatne, np. jeżeli nie pamiętamy czy w danym roku dokonaliśmy wpłaty na IKE/IKZE lub w jakim zakresie wykorzystaliśmy limit z danego roku.
Jak sprawdzić historyczne wyciągi?
Portfel –> Podatek, wyciągi. Tu znajdziemy między innymi archiwalne wyciągi z rachunki.
Zakładka “Notowania”
Zanim przejdziemy do składania zleceń, zaglądamy do zakładki Notowania. Notowania mogą się przydać na etapie składania zleceń. Znajdują się tu przyciski, dzięki którym można aktywować i pobrać aplikacje do notowań:
- Bossa NOL3,
- Bossa Statica Trader,
- Bossa Mobile.
Jakie są i ile kosztują aplikacje do notowań w DM BOŚ?
Bossa NOL3 (Notowania Online 3) – aplikacja desktopowa (pobierana na komputer), która zawiera notowania, ale tylko dla instrumentów z rynku polskiego (po jednej ofercie kupna i sprzedaży – bezpłatnie).
Bossa Mobile – aplikacja umożliwiająca obsługę rachunku przez telefon komórkowy i tablety, obejmuje instrumenty zagraniczne.
Bossa Statica Trader – “nowoczesne wcielenie” aplikacji NOL3 – uwzględnia nie tylko rynek polski, ale także rynki zagraniczne. Jednak notowania zagraniczne pochodzą z giełdy CBOE, czyli innej giełdy niż ta, na której będą trafiać zlecenia. Oferty kupna i sprzedaży znacząco odbiegają od ofert z Londynu, Frankfurtu, Amsterdamu itd. Przydatność tych notowań jest ograniczona – ich wartość można porównać do notowań opóźnionych.
Aby mieć dostęp do Bossa Statica Trader należy aktywować przynajmniej pakiet zielony, który daje wgląd w jedną najlepszą ofertę kupna i sprzedaży. Taki pakietu kosztuje 10 zł miesięczne, przy czym opłata nie nalicza się w przypadku wykonania w danym miesiącu transakcji na łączną kwotę przynajmniej 10 000 zł. Dla samych notowań raczej nie warto – dla inwestorów pasywnych jest to zbędne. Ale ze względu na wykresy i możliwość analiz wyselekcjonowanej grupy instrumentów, może być bardzo przydatnym narzędziem dla inwestorów aktywnych.
Jeżeli komuś zależy na notowaniach na żywo, jest też aplikacja Infront. Zapewnia ona notowania na żywo z Xetra, LSE i innych rynków. Jednak pakiety są płatne i ceny są istotnie wyższe niż w przypadku Bossa Statica Trader. Jest to rozwiązanie zdecydowanie dla najbardziej wymagających inwestorów aktywnych. Inwestorzy pasywni, czy też realizujący niewiele transakcji mogą się obyć bez notowań na żywo. Jeżeli inwestują na Xetra, mogą skorzystać z bezpłatnych notowań giełdowych (dla maksymalnie trzech instrumentów), które zapewnia Deutsche Boerse (o czym jeszcze powiemy przy składaniu zleceń).
Zakładka “Zlecenia”
Aby złożyć zlecenie należy otworzyć zakładkę Zlecenia. Domyślnie otworzy się pierwsza pod-zakładka, czyli “Ciągłe”. Tu możemy inwestować w instrumenty notowane na GPW (w notowaniach ciągłych). Nie da się tu wyszukać instrumentów zagranicznych.
Jak aktywować dostęp do rynków zagranicznych?
Aby złożyć zlecenia na rynkach zagranicznych (większość ETF-ów jest notowana poza Polską), należy przejść do pod-zakładki “Zagranica“. Jeżeli nie macie takiej pod-zakładki, to znaczy że jeszcze nie aktywowaliście rynków zagranicznych.
Aby uzyskać dostęp do rynków zagranicznych, należy kliknąć Dyspozycje –> Otwarcie rachunku –> Umowy do otwarcia. Z prawej strony należy wyszukać odpowiednią opcję, w zależności od posiadanego rachunku. Przykładowo, w przypadku rachunku IKZE należy wyszukać “Aneks do umowy IKZE: rynki zagraniczne”. Aby go podpisać należy kliknąć pomarańczowy przycisk (na ekranie poniżej przycisk się nie wyświetla, bo ten aneks jest już podpisany).
Jak składać zlecenia na rynkach zagranicznych?
Jeżeli mamy aktywne rynki zagraniczne, możemy przejść do składania zleceń. Aby złożyć zlecenie na rynkach zagranicznych otwieramy zakładkę Zlecenia –> Zagranica.
Jak określić giełdę, na którą ma trafić zlecenie?
W pierwszej kolejności należy określić giełdę, na której chcemy zainwestować. Na potrzeby tego przewodnika przyjmujemy, że chcemy kupić Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating. Ten ETF, jak to z reguły bywa, jest notowany na kilku rynkach.
Aby sprawdzić dostępność ETF-ów u poszczególnych brokerów, otwieramy stronę funduszu na atlasETF.pl. Przechodzimy do zakładki “Dostępność”. Widzimy, że w przypadku Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (USD) Accumulating, w DM BOŚ dostępna jest wersja notowana na rynku Xetra (ticker VWCE).
atlasETF.pl jest regularnie aktualizowany. Jednak, gdyby zdarzyło się, że w zakładce “Dostępność” brakuje informacji o dostępności w DM BOŚ, można skorzystać z wyszukiwarki bezpośrednio w DM BOŚ.
Giełda – skoro wiemy, że fundusz, który zamierzamy kupić dostępny jest na Xetra w polu Giełda wybieramy “DB – Frankfurt (Xetra)”.
Jak określić instrument?
Papier – instrumenty można wyszukiwać po nazwie lub tickerze. Skoro znamy ticker, wygodnie jest posłużyć się nim, bo jest krótki. Po wpisaniu VWCE wyświetli się nazwa funduszu, w którą należy kliknąć.
Jak określić stronę (kierunek) zlecenia?
K/S – określamy kierunek (stronę) transakcji. Jeżeli chcemy:
- Kupić – wybieramy K,
- Sprzedać – wybieramy S.
Jak określić cenę?
Limit – określamy limit ceny. Limit to w przypadku zleceń:
- kupna – maksymalna cena, po której jesteśmy skłonni kupić,
- sprzedaży – minimalna cena, po której jesteśmy skłonni sprzedać.
W polu Limit poza Limitem ceny można też wybrać PKC, czyli “Po Każdej Cenie”. Inwestując na GPW takie zlecenia są dostępne. Jednak, w przypadku rynków zagranicznych, zlecenia PKC nie są dostępne, co wynika z indywidualnej decyzji DM BOŚ (gdybyśmy wybrali PKC i próbowali złożyć zlecenie, nie zostało by ono przyjęte).
Jeżeli chcemy, aby zlecenie zrealizowało się natychmiast, limit ceny musi być:
- wyższy od najlepszej aktualnie oferty sprzedaży (w przypadku zleceń kupna),
- niższy od najlepsze aktualnie oferty kupna (w przypadku zleceń sprzedaży).
Jednak jeżeli nie mamy wykupionych notowań na żywo, nie jesteśmy w stanie określić jakie są aktualne oferty kupna i sprzedaży. W tej sytuacji można zastosować kilka rozwiązań:
- Kurs odniesienia – w prawym górnym rogu, w polu “Kurs“, wyświetla się kurs odniesienia, czyli kurs ostatniej transakcji z poprzedniego dnia sesyjnego. Jeżeli go wpiszemy, to nie ma gwarancji, że zlecenie natychmiast się zrealizuje, bo od wczoraj kurs mógł się zmienić (w górę lub w dół). Ale jednak daje nam on pewne przybliżenie, ile aktualnie może on wynosić. Z dnia na dzień kursy przeważnie nie zmieniają się diametralnie. Dlatego, chcąc kupić, można spróbować określić limit ceny powiększając nieco kurs odniesienia, np. o 2-3%. Z dużym prawdopodobieństwem uda się po takiej cenie zrealizować transakcję. Podniesienie limitu ceny niekoniecznie oznacza, że kupimy drożej – zlecenie zrealizuje się po najkorzystniejszych dla nas aktualnie kursach. Jeżeli nie dojdzie do zawarcia transakcji, zlecenie można anulować i złożyć kolejne. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie i prostocie (nie trzeba opuszczać strony DM BOŚ).
- Notowania opóźnione o 15 minut. Na wielu stronach publikowane są notowania opóźnione o 15 minut. Są one dostępne m.in. na stronach poszczególnych giełd (Frankfurt – Xetra, London Stock Exchnage, Euronext Amsterdam i Paryż). Notowania dostępne są na stronach poszczególnych instrumentów, które można znaleźć korzystając z pola wyszukiwania. Daje nam to duże przybliżenie aktualnego kursu, ale wymaga skorzystania z zewnętrznej strony.
- Xetra LIVE – w przypadku inwestowania na rynku Xetra, dostępne są też, dla maksymalnie trzech instrumentów, bezpłatne notowania na żywo. Zapewnia je Deutsche Boerse. Aby skorzystać, należy zarejestrować się na stronie Boerse Frankfurt, dodać instrument do listy obserwacyjnej (Watchlist) i wyświetlić watchlistę. W razie problemów można sięgnąć do przewodnika “Jak uzyskać bezpłatne notowania giełdowe na Xetra (Frankfurt)“. Dzięki temu możemy sprawdzić aktualne kursy, ale wymaga to logowania na stronie Xetra.
Jak sprawdzić rzeczywiste oferty kupna i sprzedaży na stronie Xetra?
Xetra LIVE – na stronie rynku Xetra dla maksymalnie trzech instrumentów dostępne są bezpłatne notowania na żywo. Poniżej przykładowy arkusz zleceń. Kursy zmieniają się w czasie rzeczywistym. Najlepsza w tym momencie oferta kupna to 102,44 a sprzedaży – 102,48. W takim razie, chcąc kupić natychmiast, w formularzu zlecenia możemy wpisać limit ceny 103 EUR. Pomimo, że podnosimy limit ceny ok. 0,5 EUR, jeżeli w międzyczasie kursy się nie zmienią, to nasze zlecenie powinno się zrealizować po ok. 102,50 (tyle w przybliżeniu wynosi najlepsza aktualnie oferta sprzedaży).
Limit ceny – kierując się notowaniami na żywo w polu “Limit” wpiszemy 103.
Jakie są ograniczenia w określeniu ceny?
Ograniczenia limitu ceny – Limit ceny nie zawsze może być określony dowolnie, czasem podlega ograniczeniom. Przykładowo, inwestując na LSE (Londyn), limit ceny w zleceniu kupna nie może być wyższy o więcej niż 5% od kursu ostatniej transakcji (jeżeli limity ceny jest wyższy od kursu ostatniej transakcji). W przeciwnym wypadku zlecenie zostanie odrzucone.
Jak określić wartość zlecenia?
Ilość – podajemy liczbę instrumentów (tu jednostek ETF). W niektórych domach maklerskich istnieje możliwość określenia wartości transakcji, a broker sam przelicza to na jednostki instrumentów. Jednak w DM BOŚ nie ma takiej opcji. Aby pomóc nam w obliczeniach, można skorzystać z “przeliczarki”.
Przykładowo, chcemy złożyć zlecenie o wartości 10 000 PLN. Próbujemy wykonać przybliżony rachunek w pamięci (należy podzielić wartość transakcji przez kurs walutowy i kurs instrumentu). Załóżmy, że z naszej szybkiej kalkulacji wychodzi 10 jednostek. W Polu “Ilość” wpisujemy 10 a następnie klikamy przycisk “Przelicz“. Okazuje się, że przy 10 jednostkach wartość transakcji wyniosłaby 4 577,42 zł (przed prowizją). Czyli mniej więcej połowę mniej, niż chcemy.
Aby zwiększyć wartość transakcji, tym razem w polu “Ilość” wpisujemy 20. Wartość transakcji (przed prowizją) wychodzi 9 154,85 zł. Jeżeli chcemy, możemy zwiększyć ilość jeszcze bardziej.
Wpisujemy w polu Ilość wartość 22. Tym razem wartość transakcji (przed prowizją) wynosi 10 070,33, więc mniej więcej tyle, ile zakładaliśmy.
Jak określić ważność zlecenia?
Ważność – tu określamy datę ważności zlecenia. Rynki w Europie działają przeważnie od 9:00 do 17:30. Transakcje mogą być zawierane tylko w tych godzinach. Ale zlecenia można składać również przed sesją i po jej zakończeniu, przez całą dobę. Do wyboru są 2 opcje: DZIEŃ i DO DNIA.
- DZIEŃ – oznacza zlecenie ważne na dzisiejszą sesję. Można je składać przed sesją lub w czasie jej trwania
- DO DNIA – możemy określić konkretną datę, do kiedy zlecenie ma być ważne. Nie może ona jednak być dowolna. Inwestując na rynkach zagranicznych w DM BOŚ, zlecenie może mieć ważność co najwyżej 90 dni, licząc od aktualnej sesji. Ważność DO DNIA przydaje się, jeżeli nie zależy nam na natychmiastowej realizacji, lecz na zawarciu transakcji po określonej cenie. Wydłużenie ważności zlecenia zwiększa szanse, że pożądany przez nas kurs zostanie osiągnięty.
Jakie można określić dodatkowe warunki wykonania zlecenia?
Pokaż zaawansowane – można określić (opcjonalnie) dodatkowe warunki wykonania zlecenia, przy czym w przypadku rynków zagranicznych, w DM BOŚ dostępny jest tylko warunek Limit aktywacji (pole “LimitAkt”). Limit aktywacji to kurs, po osiągnięciu którego nasze zlecenie miałoby się pojawić w arkuszu. Wykorzystuje się je w inwestowaniu aktywnym, najczęściej w strategiach trend-following (np. jeśli cena waloru wzrośnie do poziomu X, chcemy aby aktywowało się zlecenie kupna).
Uwaga na minimalne wartości prowizji!
Minimalne wartości prowizji. Od transakcji pobierane są prowizje, które zasadniczo są określane procentowo (aktualnie w DM BOŚ jest to 0,29% od wartości transakcji). Określając wartość zlecenia warto uwzględniać też minimalne wartości prowizji. W momencie tworzenia tego przewodnika minimalna wartość prowizji wynosi 14 zł. To oznacza, że przy małych kwotach prowizja efektywnie może wynosić więcej niż 0,29%, bo prowizja w ujęciu kwotowym nie może być niższa od 14 zł.
Przykładowo, przy zleceniu na 1 sztukę, wartość transakcji wyniosłaby 457,74 zł. 0,29% od od tej kwoty to 1,32 zł, ale minimalna wartość prowizji wynosi 14 zł, więc tyle byłoby pobrane. To oznacza, że efektywna stawka prowizja wyniosłaby aż 3% (14 zł / 457,74 zł).
Jak określić walutę rozliczenia?
Waluta rozliczania – w przypadku zleceń kupna określamy rachunek, z którego mają zostać pobrane środki pod transakcję. Do wyboru są PLN, EUR, GBP, USD. W przypadku zleceń sprzedaży obowiązuje ogólna zasada, że środki wracają na ten sam rachunek, z którego zostały pobrane przy kupnie.
Przykładowo, jeżeli wybieramy PLN, to składając zlecenie kupna, środki zostaną pobrane z rachunku PLN i na ten sam rachunek trafią później po ewentualnej sprzedaży. Natomiast jeżeli wybieramy euro, to składając zlecenie, gotówka zostanie pobrana z rachunku w euro i na ten sam rachunek wróci później, po tym jak dojdzie do sprzedaży. Domyślny wybór to PLN. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnego kosztu spreadu, który towarzyszy przewalutowaniu.
Wybór waluty zależy od strategii jaką zamierzacie realizować. Jeżeli zamierzacie inwestować:
- pasywnie w jeden instrument dokonując jedynie dopłat do rachunku, raczej nie ma potrzeby wykonywania takiej ręcznej wymiany
- aktywnie i będziecie często dokonywać transakcji kupna i sprzedaży w obrębie jednej waluty, zdecydowanie polecamy rozważyć wykonanie takiej wymiany, zwłaszcza inwestując przez IKE lub IKZE. W przypadku rachunku zwykłego, taka zamiana wiąże się z opłatą, ale w ramach rachunków emerytalnych 3 takie zamiany w roku są bezpłatne. Jedynym kosztem będzie spread (czyli różnica między ofertami kupna i sprzedaży).
Jeżeli to dla Was za mało jasne, więcej dowiecie się z przewodnika Jak wymieniać waluty w DM BOŚ?
Czym jest kurs blokady?
Kurs blokady – na prawo od “Waluta rozliczenia” wyświetla się “Kurs blokady“. To zakładany przez DM BOŚ kurs EUR, po którym dojdzie do wymiany waluty (w tym przypadku PLN na EUR). Nie jest to aktualny kurs EUR/PLN, lecz nieco wyższy (o kilka procent). Broker przyjmuje taki margines na wypadek, gdyby w międzyczasie doszło do niekorzystnej zmiany na rynku walutowym (między momentem przyjęcia zlecenia a przekazaniem go na giełdę). Chodzi o to, aby uniknąć ryzyka, że zabraknie środków na pokrycie zlecenia. Nie jest to docelowy kurs, po którym dojdzie do wymiany walutowej. Wymiana zostanie wykonana po kursie aktualnym. Po rozliczeniu transakcji nadwyżka wróci na Wasze konto.
Jak odbywa się “ręczna” wymiana walutowa?
Jeżeli zależałoby Wam na tym, aby rozliczenie było np. w euro, trzeba by najpierw zamienić złote na euro. W tym celu składa się dyspozycję wymiany walutowej. Znajdziecie ją w zakładce Dyspozycje –> Inne –> Inne wnioski. Tam znajduje się dyspozycja wymiany walutowej.
Określa się w niej kwotę do wymiany, walutę wymiany (np. PLN) oraz walutę po wymianie (np. EUR). Po jej wypełnieniu zadzwoni do Was pracownik DM BOŚ, który potwierdzi z wami kurs wymiany i zrealizuje dyspozycję.
W przypadku złożenia dyspozycji wymiany walutowej zaraz po sprzedaży ETF pracownik DM BOŚ nie zadzwoni od razu. Po sprzedaży gotówki nie ma jeszcze na rachunku, są jedynie należności. Wymiana waluty będzie możliwa dopiero po rozliczenie transakcji. Co do zasady trwa ono 2 dni licząc od dnia sprzedaży i dopiero wtedy gotówka będzie dyspozycji. Dlatego pracownik zadzwoni do nas po 2-3 dniach.
Jak wysłać zlecenie na giełdę?
Po wprowadzeniu szczegółów zlecenia, można je potwierdzić i wysłać na giełdę. Klikamy przycisk “Złóż zlecenie“.
Wyświetli się komunikat z powiadomieniem, którego celem jest potwierdzenie, czy aby na pewno chcemy wysłać zlecenie na giełdę. Sprawdzamy jeszcze raz szczegóły zlecenia. Jeżeli wszystko się zgadza, klikamy “OK“.
Jak sprawdzić status zlecenia po jego złożeniu?
Po potwierdzeniu wysyłki zlecenia wyświetli się potwierdzenie przyjęcia zlecenia. Status “aktywne” potwierdza, że zlecenie zostało przyjęte. Aby sprawdzić, czy się zrealizowało, otwieramy zakładkę Portfel –> Historia zleceń.
Zlecenie, które złożyliśmy, ma status “wykonane”. To oznacza, że doszło do jego realizacji. Liczba zrealizowana (Zreal.) wynosi 22, czyli zlecenie zrealizowało się w całości. Aby sprawdzić szczegóły realizacji otwieramy zakładkę Portfel –> Historia papierów.
Widzimy, że zlecenie zrealizowało się w jednej transakcji (czasami może realizować się też w kilku zleceniach). Kurs realizacji wyniósł 447,5608 zł. To wartość przeliczona przez DM BOŚ na złote. Jeżeli interesuje nas wartość w walucie notowania (EUR), możemy sprawdzić szczegóły. W kolumnie “Ilość” liczba 22 jest podlinkowana – klikamy w nią.
Wyświetli się okno “Informacje o zleceniu“. U góry, przy numerze zlecenia, zmieniamy walutę na EUR. Na dole wyświetlą się szczegóły transakcji w EUR. W kolumnie “Cena” widzimy, że kurs realizacji wyniósł 102,48 EUR.
Jak anulować i modyfikować zlecenia?
Anulaty zleceń. Może się zdarzyć, że zlecenie zostało przyjęte, ale nie zostało zrealizowane. Aby anulować, przechodzimy do zakładki Zlecenia–> Anulaty zleceń. Klikamy “Anuluj” (link w kolumnie “Status“).
Inwestując na GPW zlecenia można także modyfikować. W przypadku inwestowania przez DM BOŚ na rynkach zagranicznych nie ma możliwości modyfikacji szczegółów zlecenia. Chcąc zmienić parametry, trzeba anulować aktywne zlecenie i utworzyć nowe.
To wszystko co dla Was przygotowaliśmy. Życzymy udanych inwestycji! 🙂
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl