Jak działa ETF

Czy warto stosować ETF-y z zabezpieczeniem walutowym?

Kursy walutowe potrafią istotnie wpływać na wyniki inwestycji. Aby tego uniknąć można stosować tzw. hedging walutowy. Może to być nieco skomplikowane, ale nie trzeba tego robić samodzielnie. Istnieją fundusze z zabezpieczeniem walutowym. Ale czy problem z walutami jest tak duży, że ich stosowanie jest konieczne? W tym artykule objaśniamy czym jest hedging, przedstawimy ETF-y z zabezpieczeniem walutowym oraz pokazujemy kiedy warto je stosować.

Czym jest hedging walutowy?

Inwestując na rynkach zagranicznych środki inwestora mogą być inwestowane w walutach obcych, co jest źródłem ryzyka walutowego. Zmiany kursów walutowych mogą wpłynąć na wynik inwestycji pozytywnie lub negatywnie. Jeżeli w trakcie trwania inwestycji waluta obca (w której inwestowane są środki):

  • umocni się, wpłynie to pozytywnie na wynik inwestycji
  • osłabi się, wpłynie to negatywnie na wynik inwestycji

Aby uniknąć ryzyka walutowego można stosować zabezpieczenie walutowe, czyli tzw. hedging walutowy. Dzięki temu zmiany kursów walutowych nie wpływają na wynik inwestycji ani pozytywnie ani negatywnie. W tym celu stosuje się instrumenty pochodne, np. kontrakty terminowe. Aby nie robić tego samodzielnie, można stosować ETF-y z zabezpieczeniem walutowym.

Jakie waluty są zabezpieczane?

Zabezpieczenie walutowe stosowane jest względem jednej, konkretnej waluty. Do najbardziej popularnych należą ETF-y:

  • EUR-Hedged
  • USD-Hedged
  • GBP-Hedged
  • CHF-Hedged

Istnieją też ETF-y PLN-Hedged, jednak jest ich niewiele – aktualnie 2:

ETF-y z hedgingiem walutowym

W momencie pisania tego artykułu około 20% ETF-ów notowanych na rynkach europejskich stosuje hedging walutowy. Szczególnie często wykorzystują go fundusze obligacyjne36% ETF-ów (dla porównania, akcyjne – 15%). 6 na 10 największych ETF-ów z hedgingiem to fundusze obligacyjne.

Równie często, co ETF-y obligacyjne, zabezpieczenie walutowe stosują ETF i ETC na metale szlachetne i towary. Spośród nich najczęściej zabezpieczanym aktywem jest złoto.

Czy warto stosować hedging walutowy?

Nie jest przypadkiem, że tak wiele ETF-ów obligacyjnych stosuje zabezpieczenie walutowe. Waluty potrafią istotnie podnosić zmienność obligacji wyrażoną w walucie krajowej. To powoduje, że przestają one być “bezpieczną przystanią”. W efekcie portfele składające się w większości z obligacji mogą być tak samo ryzykowne jak akcyjne.

Widać to na przykładzie funduszy Vanguard LifeStrategy za okres 1988-2021 (policzone na danych syntetycznych, ponieważ historia ETF-ów jest krótsza). W przypadku portfeli konserwatywnych (V40A, V20A, czyli odpowiednio 40% i 20% akcji w portfelu) maksymalne obsunięcie kapitału wyrażone w PLN było tak samo wysokie jak portfeli bardziej ryzykownych (V80A, V60A).

Aby tego uniknąć można inwestować w obligacje denominowane w krajowej walucie lub stosować zabezpieczenie walutowe. Stąd popularność hedgingu na rynku obligacji.

Z punktu widzenia polskich inwestorów szczególnie cenne byłyby ETF-y PLN-Hedged. Niestety, na tą chwilę takie nie istnieją. Aby zachować dywersyfikację geograficzną i obniżyć ryzyko, można stosować jednostki EUR-Hedged. Zmienność powinna być niższa niż jednostek niezabezpieczonych, ale trzeba się liczyć z tym, że pozostanie istotnie podwyższona. Chcąc uniknąć ryzyka walutowego do dyspozycji pozostaje ETF na polskie obligacje – Beta ETF TBSP.

Co do zabezpieczania akcji, zdania są podzielone. Wydaje się, że najwięcej argumentów za hedgingiem przemawia w krótkim horyzoncie czasowym. W długim terminie może on okazać się zbędny. Mało tego, w wielu przypadkach brak zabezpieczenia walutowego historycznie obniżał zmienność portfela przy podobnych (lub wyższych) stopach zwrotu. Przykładowo, w okresie 2010/06-2023/08 stopa zwrotu iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) w USD wyniosła 300% a w przeliczeniu na PLN – 400%.

UWAGA! Aby sprawdzić stopy zwrotu w różnych walutach (EUR, USD, GBP, CHF, PLN), warto sięgnąć po wykresy dostępne w sekcji Przegląd na podstronach poszczególnych ETF-ów.

Z drugiej strony są też przykłady przeciwne – brak zabezpieczenia walutowego potrafił popsuć wyniki portfeli Szwajcarów (wyrażone w CHF). Przykładowo, we wspomnianym okresie (2010/06-2023/08) iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) miał stopę zwrotu w USD 300%, a w CHF – tylko 200%. Ale CHF należy do najmocniejszych walut świata od dekad, czego o PLN nie można powiedzieć.

Jak wyszukać ETF z hedgingiem walutowym?

Aby znaleźć ETF-y z zabezpieczeniem walutowym, warto skorzystać ze Skanera ETF, wybierając filtr Zabezpieczenie walutowe.

Aby ograniczyć wyniki wyszukiwania do ETF-ów notowanych w wybranej walucie, można dodatkowo skorzystać z filtra Waluta notowania. W większości przypadków waluta notowania i waluta zabezpieczana będą takie same, chociaż zdarzają się wyjątki.

Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl

Spis treści