Jak działa ETF

ETF-y od Invesco po polsku, czyli o tym jak zmienia się krajobraz inwestycyjny nad Wisłą

Pomimo iż ETF-y nie są już nowością w Polsce, nadal kojarzą się głównie z inwestycjami zagranicznymi, gdzie inwestor musi choćby przezwyciężyć barierę językową. Owszem, mamy wreszcie pierwszy portal ETF-ów po polsku (hello atlasETF.pl 😉), co znacząco ułatwia wejście na ten rynek, ale to nie wszystkie zmiany jakie u nas zachodzą.

Zagraniczni dostawcy ETF-ów coraz częściej dostrzegają na mapie nasz kraj, czego dowodem jest rejestracja niektórych funduszy w Komisji Nadzoru Finansowego

Otóż sami zagraniczni dostawcy ETF-ów coraz częściej dostrzegają na mapie nasz kraj, czego dowodem jest rejestracja (tzw. paszportowanie) niektórych funduszy w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nie jest to dla jasności wymogiem, aby inwestorzy z Polski mieli do nich dostęp, ale taki zabieg otwiera emitentom choćby możliwość ich promowania, oraz zmusza do tłumaczenia na język polski niektórych dokumentów (np. PRIIP KID – Packaged Retail Investment and Insurance Products Key Investor Document). Tu z pomocą przychodzi też nasz portal, gdyż dostarczamy polskie dokumenty emitentów, jeśli są one tylko dostępne.

Do tej pory ETF-y w KNF zarejestrowały takie firmy jak BlackRock oraz VanEck, a ostatnio do tego grona dołączyła firma Invesco, rejestrując 15 swoich produktów.

Invesco to jeden z czołowych emitentów funduszy ETF na świecie. W samej tylko Europie (Irlandia, Jersey) siedzibę znalazło ponad 200 ETF-ów, jeszcze więcej w Stanach Zjednoczonych, skąd firma pochodzi (wszystkie możecie przeglądać na naszym portalu w języku polskim).

Firma spogląda na cały region, nie tylko Polskę: Czechy, Słowację, Węgry czy Chorwację. Przekonuje, że ich oferta skierowana do tego regionu jest najszersza pośród wszystkich dostawców ETF-ów.

Invesco zwraca uwagę na duży potencjał polskiego rynku w kontekście otwarcia się naszych inwestorów indywidualnych na międzynarodowe inwestycje. Bazując na doświadczeniach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej oczekuje, że w najbliższych latach Polskę czeka podobny trend rozwoju i popularyzacji ETF-ów jak w tamtych krajach

Invesco zwraca uwagę na duży potencjał polskiego rynku w kontekście otwarcia się naszych inwestorów indywidualnych na międzynarodowe inwestycje. Bazując na doświadczeniach w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej oczekuje, że w najbliższych latach Polskę czeka podobny trend rozwoju i popularyzacji ETF-ów jak w tamtych krajach. W tym kontekście rejestracja ETF-ów w Polsce ułatwi i przyśpieszy ten proces.

Poniżej lista 15 ETF-ów firmy Invesco, zarejestrowanych w KNF:
Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF
Invesco S&P 500 ESG UCITS ETF
Invesco Bloomberg Commodity UCITS ETF
Invesco MSCI Emerging Markets UCITS ETF
Invesco S&P 500 UCITS ETF
Invesco MSCI World UCITS ETF
Invesco KBW NASDAQ Fintech UCITS ETF
Invesco NASDAQ Biotech UCITS ETF
Invesco MSCI China All Shares Stock Connect UCITS ETF
Invesco MSCI World ESG Universal Screened UCITS ETF
Invesco MDAX UCITS ETF
Invesco Hydrogen Economy UCITS ETF
Invesco Global Clean Energy UCITS ETF
Invesco EQQQ NASDAQ-100 UCITS ETF
Invesco FTSE All-World UCITS ETF

Źródło: Invesco, atlasETF.pl