Jak działa ETF

Beta ETF Obligacji 6M – ETF zamiast depozytu?

Wraz z końcem 2023 roku zakończył działalność Beta ETF WIGtech. Został on przekształcony w Beta ETF Obligacji 6M. Zgodnie z nową strategią ETF inwestuje w  polskie obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu. W tym materiale przedstawiamy podstawowe cechy funduszu, skład portfela, koszty i przykłady zastosowana.

Czym jest ETF Beta ETF Obligacji 6M?

Beta ETF obligacji 6M dąży do odwzorowania indeksu GPWB-BWZ, który jest oparty o polskie obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu. Fundusz powstał z przekształcenia Beta ETF WIGtech (spółki technologiczne), który istniał od 2021. Od początku 2024 fundusz realizuje nową strategię, którą jest podążanie za indeksem GPWB-BWZ.

Podstawowa charakterystyka

  • Indeks: GPWB-BWZ
  • Replikacja: fizyczna
  • ISIN: PLBETWT00010
  • Ticker (GPW): ETFBCASH
  • Poziom ryzyka (SRRI): 2/7
  • Zalecany horyzont inwestycyjny: min. 1 rok
  • Opłata za zarządzanie: 0,24%
  • Koszty całkowite (TER): 0,64%
  • Zarządzający: Beta Securities / Agio Funds

Indeks GPWB-BWZ

Beta ETF Obligacji 6M podąża za indeksem GPWB-BWZ, którego twórcą jest GPW Benchmark (spółka należąca do GPW). To indeks obligacji skarbowych zmiennokuponowych obejmujący swoim portfelem instrumenty o terminie zapadalności powyżej 6 miesięcy. To indeks dochodowy, uwzględnia zmiany kursów obligacji, wartości narosłych odsetek oraz dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych.

Indeks jest wyliczany na podstawie kursów referencyjnych ustalanych zgodnie z regulaminem ustalania tych kursów na rynku Treasury BondSpot Poland prowadzanym przez BondSpot S.A. Datą bazową indeksu jest 30 grudnia 2019 r., a wartością bazową 1000 pkt.

W skład portfela indeksu wchodzą denominowane w złotych obligacje o zmiennym oprocentowaniu. Są to obligacje z serii WZ, o różnym terminie zapadalności. W ich przypadku wysokość odsetek zależy od poziomu WIBOR 6M. Aktualny skład indeksu można śledzić na stronie GPW Benchmark.

⚠️ WIBOR to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. To, w uproszczeniu, średnia stopa procentowa po jakiej banki udzielają pożyczek na pieniężnym rynku bankowym. WIBOR 6M to średnia stopa procentowa dla depozytów 6-miesięcznych.

Stopy zwrotu i ryzyko

Wyniki funduszu zależą od zachowania indeksu GPWB-BWZ, który obejmuje obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu, oparte o WIBOR 6M. Im wyższy poziom WIBOR 6M, tym wyższe powinny być stopy zwrotu funduszu. Nie można jednak powiedzieć, że wynik indeksu jest równy poziomowi WIBOR 6M. Obligacje podlegają fluktuacjom, co oznacza że ostatecznie wynik może być lepszy lub gorszy. W okresie 2020-2023 skumulowana roczna stopa zwrotu wynosiła minimalnie ok. -1%, a maksymalnie ok. +15%.

Inwestowanie w Beta ETF Obligacji 6M wiąże się z niskim ryzykiem. W okresie 2020-2023 maksymalne obsunięcia kapitału sięgały ok. 3%. Dla porównania, w tym samym okresie maksymalne obsunięcie dla Beta ETF TBSP (który inwestuje w obligacji o stałym oprocentowaniu) wyniosło ok. 20%.

Zgodnie ze wskaźnikiem SRRI (Synthetic Risk and Reward Indicator), który oparty jest o historyczne wartości odchylenia standardowego, ryzyko Beta ETF Obligacji 6M jest na poziomie 2 (w skali 7-stopniowej, mniej = bezpieczniej). O tym, jak niedoskonały jest to wskaźnik świadczy fakt, że Beta ETF TBSP, który miał we wspomnianym okresie dużo wyższe obsunięcia, ma taki sam poziom ryzyka (2/7).

Koszty

Opłata za zarządzanie wynosi 0,24%, jednak to niejedyna opłata. Fundusz ponosi też inne koszty: depozytariusza, księgowości, audytora czy opłaty indeksowe. Dlatego całkowite koszty funduszu (TER) są wyższe: 0,64%. Dla porównania, fundusz indeksowy inPZU Inwestycji Ostrożnych, o podobnym profil ryzyka (benchmarkiem jest WIBID 1M), ma koszty bieżące wynoszące 0,59%. Bazując na deklaracji Beta Securities wraz ze wzrostem aktywów koszty całkowite będą się zmniejszać, podobnie jak miało to miejsce w przypadku innych funduszy tego dostawcy.

Inwestując w ETF-y warto dodatkowo uwzględnić spread i prowizje maklerskie. Spread to różnica między ofertami kupna i sprzedaży na giełdzie. Spread animatora wynosi 0,25%. Zainteresowanie funduszem ze strony inwestorów może przełożyć się na zmniejszenie spreadu za sprawą zleceń innych inwestorów.

Warto też wziąć pod uwagę prowizję maklerską. Są one zróżnicowane, w zależności od domu maklerskiego.

  • Brokerzy polscy — wśród polskich brokerów najbardziej atrakcyjne warunki obrotu oferuje XTB – prowizja wynosi 0% pod warunkiem, że obroty na rachunku nie przekraczają – 100 tys. EUR miesięcznie. W DM BOŚ prowizja od obrotu ETF-ami na polskie obligacje (Beta ETF TBSP, Beta ETF Obligacji 6M) została obniżona do 0,1% (warunki “promocyjne” obowiązują 31.12.2024, niewykluczone że zostaną przedłużone). W pozostałych przypadkach standardem są prowizje rzędu 0,39%.
  • Brokerzy zagraniczni — w polskie ETF-y coraz częściej można też inwestować przez brokerów zagranicznych, np. Interactive Brokers. Zgodnie z taryfą Fixed prowizja wynosi 0,1% (min 15 zł), a Tiered zaledwie 0,05% (min 5 zł). Wpłaty środków do IBKR można dokonać bezpłatnym przelewem krajowym w PLN.

“6M” na atlasETF.pl

Beta ETF Obligacji 6M realizuje swoją strategię od początku 2024. Fundusz powstał z przekształcenia Beta ETF WIGtech, który został założony w 2021. Formalnie to nadal ten sam fundusz (ten sam ISIN), dlatego historia funduszu na atlasETF.pl sięga 2021. Jednak przed 2024 fundusz realizował inną strategię (inwestowanie w spółki technologiczne). To może wprowadzać w błąd. Przykładowo, można odnieść wrażenie, że pomimo konserwatywnej strategii, fundusz jest bardzo zmienny.

Póki co historyczne wyniki (przed 2024) Beta ETF Obligacji 6M na atlasETF.pl lepiej ignorować, bo odnoszą się do “starego” ETF-a. Z czasem planowane jest zastąpienie rzeczywistych danych historycznych (odzwierciedlających zachowanie Beta ETF WIGtech) danymi dla indeksu GPWB-BWZ, za którym fundusz aktualnie podąża. Indeks, co prawda, nie jest obarczany opłatami, jednak byłby dobrym przybliżeniem historii aktualnej strategii.

Zastosowanie

Beta ETF Obligacji 6M może mieć wiele zastosowań. Przykładowo, wielu inwestorów utrzymuje przez dłuższy czas gotówkę na rachunku maklerskim, który co do zasady jest nieoprocentowany, więc tracą one na wartości. Ten ETF może służyć do “zaparkowania” wolnej gotówki do czasu podjęcia decyzji o docelowym przeznaczeniu środków.

Innym przykładem zastosowania jest strategia podążania za trendem. Są okresy na rynku, kiedy warto powstrzymać się od inwestycji w akcje, a nawet w obligacje i ograniczyć się do gotówki. Beta ETF Obligacji 6M, ze względu na skład portfela (obligacje o niskiej zmienności) może pełnić funkcję ekwiwalentu gotówki.

Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl

Spis treści