Podstawy ETF

9 ekspertów o inwestowaniu indeksowym

Jak skutecznie inwestować? Intuicja może podpowiadać, że trzeba oddzielić ziarno od plew – wybrać “dobre” spółki i w nie zainwestować, a “złe” pominąć. Jednak w praktyce nie jest to takie proste. Paradoksalnie bardzo dobrym pomysłem jest całkowita rezygnacja z selekcji i zainwestowanie w “cały rynek”. Tak właśnie brzmi idea inwestowania indeksowego, której ojcem jest John C. Bogle, założyciel firmy Vanguard. Co ciekawe, przychylnie o niej wypowiadają się także przedstawiciele inwestowania aktywnego. Oto idea inwestowania indeksowego widziana oczami 9 ekspertów.

⚠️ Uwaga! Za ojca pasywnej rewolucji uważany jest John Bogle, założyciel Vanguard, twórca pierwszych funduszy indeksowych. Aby lepiej zrozumieć jego ideę inwestowania, warto sięgnąć po wpis TOP 10 cytatów Johna Bogle.


Warren Buffett

Moim zdaniem dla większości ludzi najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie funduszu indeksowego na S&P 500.

Źródło: CNBC

(…) Dla tych nieprofesjonalistów mam dobrą wiadomość: Typowy inwestor nie potrzebuje umiejętności analizy spółek. W sumie, amerykański biznes radził sobie wspaniale przez cały czas i nadal będzie to robił (choć z pewnością w nieprzewidywalnych okresach). W XX wieku indeks Dow Jones Industrial wzrósł z 66 do 11 497 punktów, wypłacając przy tym rosnący strumień dywidend. XXI wiek będzie świadkiem dalszych zysków, prawie na pewno znaczących. Celem nieprofesjonalisty nie powinno być wybieranie zwycięzców — ani on, ani jego “pomocnicy” nie są w stanie tego zrobić. Raczej powinien posiadać on przekrój firm, które w sumie na pewno dobrze sobie poradzą. Niedrogi fundusz indeksowy na S&P 500 osiągnie ten cel.

To, co tu doradzam, jest zasadniczo identyczne z pewnymi instrukcjami, które zawarłem w moim testamencie. Jeden z zapisów przewiduje, że gotówka zostanie przekazana powiernikowi na rzecz mojej żony. (Muszę użyć gotówki w przypadku indywidualnych zapisów, ponieważ wszystkie moje akcje Berkshire zostaną w pełni rozdzielone pomiędzy pewne organizacje charytatywne w ciągu dziesięciu lat po zamknięciu mojego majątku).

Moja rada dla powiernika nie mogłaby być bardziej prosta: umieść 10% gotówki w krótkoterminowych obligacjach rządowych i 90% w bardzo tanim funduszu indeksowym na indeks S&P 500. Wierzę, że długoterminowe wyniki funduszu powierniczego, wynikające z tej polityki, będą lepsze od tych osiąganych przez większość inwestorów — niezależnie od tego, czy są to fundusze emerytalne, instytucje czy osoby prywatne, które zatrudniają wysoko opłacanych menedżerów.

Źródło: Warren Buffet, List do Akcjonariuszy, 2013

Aswath Damodaran

Aktywni zarządzający w większości przypadków są leniwi i nieefektywni. Większość zarządzających portfelami, którzy pobierają 1,5-2 proc. za zarządzanie pieniędzmi, kupowała na oślep akcje o niskim wskaźniku Cena/Zysk, licząc, że pójdą w górę. Wiesz mogę stworzyć ETF z akcji o niskim wskaźniku Cena/Zysk i nie pobierać od ciebie żadnych opłat. Myślę, że aktywne inwestowanie dostaje dokładnie to, na co zasługuje. 

Nie będę płakał po zarządzających, którzy zostaną zmieceni przez ETF-y i fundusze indeksowe, ponieważ wielu z nich zasługuje na to. Aktywne inwestowanie pozostanie, ale będzie znacznie mniejsze i bardziej skoncentrowane. Będzie się składać z zarządzających portfelami, którzy rzeczywiście coś wnoszą. Jeśli jesteś aktywnym zarządzającym pieniędzmi, to daj wartość dodaną, a nie wykonujesz jedynie screening akcji, mówiąc że jesteś aktywnym zarządzającym, ponieważ ETF może to zrobić o wiele bardziej efektywnie niż ty i przy o wiele niższych kosztach.

Źródło: Economic Times

Barry Ritholtz, Ritholtz Wealth Management

To jest nudne jak g**no. Ale dobre inwestowanie powinno być nudne.

Daj mi program CNBC Jima Cramera i oto co bym zrobił — wychodziłbym co wieczór i mówił:

Miej szeroko zdywersyfikowany portfel tanich funduszy indeksowych z całego świata. Rób rebalancing raz w roku. Do zobaczenia jutro”.

Wtedy zostaje mi 59 minut i 48 sekund do zabicia. 🙂

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

Jim Norris

John Bogle wiedział to, co my wiemy dzisiaj. On po prostu intuicyjnie znał wtedy cały matematyczny problem aktywnego zarządzania. Wdaliśmy się w tę całą filozoficzną debatę, a on powiedział, że w tej debacie nie ma nic filozoficznego. To tylko matematyka.

Christine Benz, Morningstar

Myślę, że aktywne fundusze częściowo przyczyniły się do sukcesu funduszy indeksowych, ponieważ nie były bardziej skłonne do dzielenia się korzyściami skali. Od dawna uważam, że to nie jest tak, że aktywni menedżerowie są głupi, ale po prostu większość z nich jest skrępowana niemożliwymi do utrzymania kosztami w stosunku do produktów indeksowych. Myślę, że branża zrobiłaby sobie przysługę obniżając opłaty i nadal pozostałaby bardzo dochodową.

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

Rick Ferri

Kiedy już spróbujesz inwestowania indeksowego i naprawdę zrozumiesz, dlaczego to robisz i miałeś moment olśnienia, nie wrócisz już do aktywnego inwestowania. To jak zmiana religii. Teraz wszystko co robisz, to zbliżenie się do ołtarza i w końcu dołączenie do chóru.

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

Gus Sauter, ex CIO Vanguard

Ludzie mogą podawać argument: “Cóż, poczekajmy, aż rynek pójdzie w dół — aktywni menedżerowie będą wiedzieli jak zapobiec spadkom swoich funduszy, a ludzie uciekną z funduszy indeksowych”.

A było dokładnie odwrotnie. Inwestorzy funduszy indeksowych pozostali przy funduszach. Odkryłem więc, że inwestujący w fundusze indeksowe są najbardziej ostrożnymi inwestorami jakich mamy lub ktokolwiek inny ma. Częścią uzasadnienia jest to, że indeksowanie było tak sprzeczne z intuicją jako strategia inwestycyjna, że trzeba było być wyrafinowanym, aby zrozumieć dlaczego jest to dobra rzecz.

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

Jason Zweig, Wall Street Journal

Koncepcja indeksowania jest naprawdę sprzeczna z intuicją i nie jest to coś, co sprawia, że ludziom krew żyłach płynie szybciej. Inwestorom zależy przede wszystkim na dwóch rzeczach: zarabianiu jak największej ilości pieniędzy i traceniu jak najmniejszej ich ilości. A indeksowanie nie brzmi jak sposób na osiągnięcie obu tych celów. Jest to również ogłupiająco nudne. Nie ma tu nic do powiedzenia. Nie ma nic do robienia.

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

John Bogle, Vanguard

Myśląc o tych nadzwyczajnych wynikach, miałem sen, że kiedy zakładałem fundusz Vanguard 500 postanowiłem nie ujawniać, że jest to fundusz indeksowy. Powiedziałem tylko inwestorom, że to ja będę zarządzał portfelem.

We śnie zostałem nazwany najlepszym zarządzającym funduszem akcyjnym w ostatnim ćwierćwieczu.

Źródło: Eric Balchunas, The Bogle Effect

⚠️ Uwaga! Fundusze o strategii indeksowej są cenione nawet przez inwestorów aktywnych, jak Warren Buffett. Aby dowiedzieć się bardziej szczegółowo o zaletach funduszy ETF, warto sięgnąć po wpis 14 powodów dlaczego warto inwestować w ETF.

Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl

Spis treści