ETF-y dzięki niskim kosztom są bardzo efektywnym narzędziem do inwestowania. Jednak nawet mając w ręku właściwe narzędzia, inwestowanie nigdy nie będzie łatwe. Przed przystąpieniem do niego, należy uporządkować swoje finanse osobiste. Bardzo ważne jest, aby opracować plan inwestycyjny. Działając “po omacku” nawet najtańszy i najlepszy ETF nie pomoże. Dobry plan to taki, który jest dobrze dopasowany do profilu i sytuacji inwestora.
Poniżej 6 kroków, które warto zrobić zanim zaczniesz inwestować w ETF-y.
Spłać długi
Zanim zaczniesz inwestować w ETF-y, w pierwszej kolejności zadbaj o swoje finanse osobiste. Jeżeli masz zaciągnięte pożyczki gotówkowe, dług na karcie kredytowej lub wykorzystany debet w rachunku osobistym — spłać najpierw te zobowiązania. Oprocentowanie takich produktów przeważnie jest bardzo wysokie. Ich spłata to najlepsza inwestycja — czysty zysk bez ryzyka.
Zbuduj poduszkę finansową
Nie masz długów – gratulacje! 🙂 Czas na zadbanie o poduszkę finansową. Zgromadź “fundusz bezpieczeństwa”, który zabezpieczy Cię na wypadek nieprzewidzianych okoliczności, np. utraty pracy. Jego wielkość to sprawa indywidualna. Tu prawdopodobnie najlepiej sprawdzą się najbardziej bezpieczne rozwiązania — lokaty, konta oszczędnościowe czy obligacje detaliczne. Wśród ETF-ów również można znaleźć produkty o niskiej zmienności — np. ETF na polskie obligacje skarbowe TBSP.
Część inwestorów nie stosuje poduszki finansowej i nie odczuwa jej braku. Jednak najczęściej bardzo się ona przydaje, dając poczucie bezpieczeństwa. Dzięki poduszce łatwiej może być opanować emocje i podejmować rozsądne decyzje inwestycyjne, zwłaszcza w trudnych okresach na rynku.
Zbadaj swój profil ryzyka
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem, a jego popularną miarą jest zmienność. Wysoka zmienność oznacza, że instrument może szybko i mocno rosnąć oraz, niestety, mocno spadać.
ETF-y naśladują różne klasy aktywów — mniej lub bardziej zmienne. Każdy inwestor toleruje inny poziom ryzyka. Zakres tej tolerancji opisuje tzw. profil ryzyka. Osoby o wysokim profilu ryzyka będą tolerować duże spadki wartości portfela, a te o niskim profilu — małe.
W określeniu profilu ryzyka mogą pomóc specjalne ankiety inwestycyjne. Przykład jednej z nich znajdziesz na stronie RiskProfiling.com (uwaga — strona w języku angielskim). Jednak, dokładne poznanie swojego profilu ryzyka przeważnie wymaga czasu i posmakowania “bitewnego kurzu”. Ta wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem.
Warto pamiętać, że jako ludzie mamy tendencje do nadmiernej pewności siebie. Przykładowo spadek wartości portfela o 50% to nie tylko sama matematyka, ale i ogromne emocje. Zwykle takie spadki, np. na rynku akcji, mają miejsce w sytuacjach bardzo negatywnych nastrojów jak wysokie bezrobocie, recesja, ekstremalne wydarzenia (wojny, klęski naturalne). Gdy się ogląda wyniki historyczne łatwo powiedzieć „kupowałbym wtedy jeszcze więcej”. Praktyka niestety jest o wiele bardziej skomplikowana.
Określ cel inwestycyjny
Musisz mieć cel inwestycyjny. Każdy inwestor chciałby szybko pomnożyć swój kapitał, lecz cel powinien być rzetelnie określony. Może nim być np. emerytura, kapitał na studia dla dziecka czy wkład własny na mieszkanie. Jeżeli nie jesteś w stanie dokładnie określić celu, sprecyzuj chociaż horyzont czasowy. Im dłuższy horyzont, tym większą zmienność można zaakceptować, osiągając potencjalnie większe zyski. To bezpośrednio przekłada się na strukturę portfela.
Określ swoją filozofię inwestowania
ETF-y powstały pierwotnie z myślą o inwestowaniu pasywnym. Jednak z powodzeniem można je stosować, inwestując aktywnie. Najczęściej zalecane jest podejście pasywne, za którym przemawiają prostota, oszczędność czasu czy niskie koszty — w tym podatkowe. Z kolei podejście aktywne może się okazać bardziej intuicyjne, dawać szansę na większe zyski lub mniejsze ryzyko. Filozofia inwestowania to nasze przekonania. Ale potrzebujemy opracować jeszcze plan działania.
⚠️ UWAGA! Aby porównać podejście aktywne i pasywne, warto sięgnąć po wpis Aktywnie czy pasywnie – jak inwestować w ETF?
Opracuj strategię inwestowania
Brak planu jest prawdopodobnie najczęstszym błędem inwestorów. ETF-y słyną z niskich kosztów, są efektywnym i wygodnym narzędziem do inwestowania. Jednak nie mając żadnego planu, nawet najlepsze ETF-y nie zapewnią sukcesu.
Dlatego, jeśli już wiemy jaką filozofią chcemy się kierować inwestując pieniądze, powinniśmy przekuć ją w konkretny plan działania, czyli strategię inwestowania.
Na przykład, inwestor pasywny może sobie powiedzieć, że chce aby 80% jego portfela stanowił globalny koszyk akcji, a pozostałą część stanowiły obligacje. Następnie wdrażając strategię należy dobrać odpowiedni instrumenty (tu ETF-y) oraz jednoznacznie określić metodę zarządzania nimi (np. sposób rebalancingu, czyli okresowego przywracania wag modelowych w portfelu).
Rzetelne opracowanie strategii jest szczególnie kluczowe w trudnych sytuacjach rynkowych (np. krachy giełdowe), ponieważ pomaga inwestorowi w metodycznym działaniu. Najgorszym doradcą inwestora są silne, chwilowo przeżywane emocje.
⚠️ UWAGA! Mając uporządkowane finanse osobiste i wybraną strategię, można przejść do jej realizacji. Po zdecydowaniu, w jakie aktywa inwestować, pozostaje wybrać ETF-y. Aby sprawdzić, czym się one charakteryzują, warto sięgnąć po wpis 12 cech funduszy ETF.
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl