ETF-y zdobywają serca inwestorów na całym świecie. Jest ich już globalnie około 10 000. W USA, pod względem wielkości aktywów, fundusze pasywnie zarządzane zaczynają wygrywać z funduszami zarządzanymi aktywnie. Mają one też zalety w stosunku do funduszy indeksowych oraz samodzielnego inwestowania w instrumenty finansowe. Poniżej lista 14 powodów, dlaczego warto w inwestować w ETF.
ETF-y vs fundusze inwestycyjne
Niskie koszty
Większość ETF-ów jest pasywnie zarządzana (albo oparta o zalgorytmizowane strategie), co umożliwia obniżenie kosztów do bardzo niskich poziomów. Praktyka pokazuje, że to świetny przepis na sukces. Dane SPIVA pokazują, że w długim terminie większość funduszy aktywnych przegrywa z indeksami giełdowymi. Ponadto z danych Morningstar wynika, że pasywne wygrywają ze swoimi aktywnymi konkurentami.
Szeroki wybór
Paleta wyboru funduszy ETF jest bardzo szeroka. Dostępne są fundusze o szeroko zdywersyfikowanych portfelach, ale i aktywne z bardziej skoncentrowaną strukturą portfeli. One również są zwykle tańsze od swoich konkurentów w postaci klasycznych funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu można za pomocą ETF-ów realizować wiele różnych strategii.
Transparentność
ETF-y zapewniają wysoki poziom transparentności. Dane o naśladowanych przez nie indeksach, jak i skład portfela funduszu, są powszechnie dostępne jak i skład portfela funduszu. Inwestor przeważnie dokładnie wie co kupuje — nie ma ryzyka wyboru słabego zarządzającego.
IKE/IKZE
ETF-y coraz częściej są dostępne na rachunkach emerytalnych IKE i IKZE, które oferują korzyści podatkowe.
Optymalizacja podatkowa
ETF-y można rozliczać razem z akcjami i innymi instrumentami finansowymi. Zyski na jednych można łączyć z ewentualnymi stratami na drugich. Dzięki temu efektywność inwestycji może być większa.
Wpływ na cenę
Jednostki klasycznych funduszy inwestycyjnych są wyceniane raz dziennie. Inwestor dokonując nabycia lub zbycia nie wie po jakiej cenie transakcja zostanie zawarta. Tymczasem ETF-y są notowane na giełdzie i wyceniane w czasie rzeczywistym. Inwestor składając zlecenie może określić limit ceny, przy którym jest skłonny dokonać transakcji. Może też określać specyficzne warunki wykonania zlecenia. To bardzo wygodne, zwłaszcza w inwestowaniu aktywnym.
Unikalne aktywa (ETP)
Na giełdzie notowane są, podobnie jak ETF-y, także instrumenty ETC lub ETN. Zapewniają one możliwość inwestowania w unikatowe klasy aktywów, jak surowce czy nawet kryptowaluty. Dzięki temu można bardziej zdywersyfikować portfel.
Wybór polityki dystrybucji dywidend
Jednostki funduszy inwestycyjnych przeważnie oferowane są w wersji akumulującej strumienie pieniężne i przeważnie nie wypłacają dywidend. Tymczasem ETF-y, przynajmniej w Europie, przeważnie są dostępne w dwóch wariantach: akumulującym lub wypłacającym dywidendy. Wybór jest większy, dzięki czemu inwestor może dobrać preferowaną przez siebie opcję.
Łatwe do analizy
ETF-y łatwo analizować. Ich struktura i transparentność sprawiają, że ich porównywanie jest proste. AtlasETF.pl zapewnia narzędzia, dzięki którym można wybrać najbardziej odpowiedni ETF.
⚠️ Uwaga! Chcąc porównać ze sobą różne ETF-y, aby znaleźć najbardziej odpowiedni, warto skorzystać z wyszukiwarki ETF oraz rankingów ETF.
ETF-y vs fundusze indeksowe
Łatwa dostępność
Fundusze indeksowe powstały wcześniej niż ETF-y. One również są bardzo tanie i efektywne. Jednak z punktu widzenia polskiego inwestora ETF-y są znacznie łatwiej dostępne. Fundusze indeksowe często są oferowane lokalnie lub regionalnie. Tymczasem otwierając rachunek maklerski świat ETF-ów staje przed nami otworem.
Szeroki wybór w jednym miejscu
Wybór funduszy indeksowych u jednego dostawcy ogranicza się do funduszy przez niego zarządzanych. Tymczasem mając jeden rachunek maklerski można inwestować w ETF-y wielu różnych dostawców, co daje szerokie możliwości budowy strategii i optymalizacji.
ETF-y vs akcje/obligacje
Wygoda
Inwestowanie indeksowe możliwe jest bez korzystania z funduszu. Można to osiągnąć inwestując w akcje i obligacje bezpośrednio. Jednak samodzielne zarządzanie portfelem instrumentów finansowych jest bardzo wymagające. To często praca na cały etat. I to raczej nie dla jednej osoby lecz całego zespołu.
Oszczędność czasu
Chcąc inwestować indeksowo można samodzielnie kupować akcje czy obligacje, nie ponosząc kosztów zarządzania. Jednak same koszty transakcyjne z całą pewnością byłyby wówczas dużo większe. Niektóre rynki są też trudno dostępne dla inwestorów indywidualnych. Do tego dochodzi ogromny koszt czasu, którego wymagałoby samodzielne odwzorowywanie indeksów. Korzystając z ETF nie trzeba tego robić samodzielnie.
Niski próg wejścia
Samodzielna próba naśladowania indeksu wymagałyby znacznych środków finansowych, zwykle poza możliwościami inwestora indywidualnego. Tymczasem dzięki ETF-om mając w kieszeni środki rzędu 100 zł można nabyć szeroko zdywersyfikowany portfel aktywów.
Artur Wiśniewski
Stockbroker.pl